SLOVENSKO
Slovensko je tiež tranzitnou krajinou. Slovensko (spolu s Poľskom a ďalšími krajinami) funguje ako vstupná brána do Schengenského priestoru. Objem nelegálnych cigariet, ktorý sa predá a spotrebuje priamo na Slovensku, je len zlomkom z vyprodukovaného množstva.
Jeho väčšina pokračuje ďalej na západ, kde je väčší rozdiel medzi cenou v krajine nelegálnej výroby (zvyčajne Ukrajina) a cenou stanovenou v krajine predaja (Nemecko a pod.). Zločinecké skupiny získajú väčšiu „maržu“ než na Slovensku. Veľmi jednoducho môžeme povedať, že krajiny s najdrahšími legálnymi cigaretami sú najviac ohrozené nelegálnymi produktmi.
Podľa prieskumu Empty Packs Survey sa konzumácia nelegálnych cigariet na Slovensku opäť zvyšuje. Najviac na východnom Slovensku.
- 2024: Nový rekord v podieli nezdanených výrobkov na Slovensku – 7,6% a zároveň prvýkrát väčšinu tvorili falzifikáty – 4,3%
- 2023: Podiel nezdanených tabakových výrobkov vyrovnal dlhodobý rekord a dosiahol 6,4%
- 2022: Podiel nezdanených tabakových výrobkov medziročne mierne poklesol na 4,0%
- 2021: Podiel nezdanených tabakových výrobkov sa medziročne zvýšil a dosiahol úroveň 4,4%.
- 2020: V dôsledku pandémie a obmedzeného cezhraničného pohybu bol zaznamenaný pokles na 4,1%.
- 2019: Nelegálne cigarety tvorili 5,7% celkovej spotreby.
- 2018: Nelegálne cigarety tvorili 6,0% celkovej spotreby.
- 2017: Podiel nezdanených výrobkov na úrovni 6,4 %
- 2016: Podiel nezdanených výrobkov na úrovni 4,2%
- 2015: Podiel nezdanených výrobkov na úrovni 4,9%
- 2014: Podiel nezdanených výrobkov na úrovni 1,0%
- 2013: Podiel nezdanených výrobkov na úrovni 2,7%
- 2012: Podiel nezdanených výrobkov na úrovni 1,8%
Ako sa pašujú cigarety na Slovensku?
Najexponovanejšia je slovensko-ukrajinská hranica, kde sa využívajú veľmi rozmanité spôsoby pašovania cez hranice. Na dennom poriadku sú bežné metódy pašovania:
V menších zásielkach v osobných autách,
vo veľkom množstve v nákladných vozidlách,
v plastových sudoch po rieke Uh,
cez cezhraničné tunely (niektoré mali až kilometer a boli vybavené malou železnicou),
nákladnou železničnou dopravou (cigarety boli zakryté, napríklad železnou rudou),
v nafukovacích člnoch bez posádky,
tradičné prekračovanie zelenej hranice,
netradičné pašovanie vzduchom pomocou dronov v nočných hodinách.
O tom, kde všade boli cigarety schované v rámci prepravných prostriedkov, by sa asi dala napísať kniha. Všeobecne by sme mohli povedať, že sú to napr. prirobené priestory pri motore auta tak, aby nelegálne cigarety neboli na prvý pohľad vidieť – dodatočné nádrže, vo dverách auta a podobne. Pri väčších množstvách sa pašeráci snažia zakryť pach cigariet, aby ich pes pri colnej kontrole nevyňuchal – používajú jedlú soľ, železnú rudu, dokonca raz colníci objavili cigarety aj v poschodovej torte obalenej fondánom.
![Obrázky: Cezhraničný pašerácky tunel Obrázky: Cezhraničný pašerácky tunel](https://nekurfejky.sk/wp-content/uploads/2019/03/tunel.jpg)
Problém celého Slovenska
Obchodom s nelegálnymi cigaretami bolo historicky najviac zasiahnuté východné Slovensko. Súviselo to najmä blízkosťou Ukrajiny a ďalej Bieloruska, kde sa veľké množstvo nelegálnych cigariet aj vyrába. Taktiež sa na východe našej krajiny nachádza Schengenská hranica, odkiaľ je pohyb pašovaného tovaru už pomerne jednoduchý až do krajín určeného predaja (Anglicko, Nemecko a pod.). Aj keď je hranica vybavená najmodernejšími technológiami, pašeráci stále hľadajú nové a nové možnosti. Neboja sa využívať ani moderné technológie ako napr. drony.
Analýza druhý rok po sebe ukazuje, že najväčší podiel nezdanených výrobkov nie je na schengenských hraniciach s Ukrajinou, ale v iných lokalitách. Najväčší podiel bol zaznamenaný v Šahách (25%), Topoľčanoch (23%) a Komárne (22%). Topoľčany boli skokanom roka 2024, keď narástli z úrovne 3% nezdanených výrobkov v roku 2023.