ZISK
Výroba a pašovanie cigariet predstavuje pre organizované skupiny ľahký a vysoký zisk vzhľadom na náklady. Ceny tabakových výrobkov stúpajú a kým v západnej Európe stojí škatuľka značkových cigariet aj sedem eur, cena na čiernom trhu sa v západných krajinách pohybuje okolo troch eur, pričom výrobné náklady sa počítajú v centoch.
Na Slovensku sa pašované cigarety predávajú približne za polovičnú, niekedy dokonca za ešte nižšiu cenu, oproti legálnym.1/4 vyrobených cigariet vo svete sa pašuje a predáva na čiernom trhu. Každá 10 vyfajčená cigareta vo svete je pašovaná/ilegálna. Ak kupuješ pašované a nelegálne cigarety, prispievaš na organizovaný zločin, podporuješ organizovanú kriminálnu sieť.
V celej EÚ predstavuje len únik na daniach približne 10 miliárd EUR ročne.
Na čo sa využívajú peniaze získané predajom nelegálnych cigariet?
V širšom zmysle je nelegálny obchod s tabakom aj bezpečnostná hrozba. Bezpečnostní analytici aj agentúry zmapovali mnohé prípady, kedy tieto príjmy financovali teroristické aktivity v Európe. Systém financovania Daíš (tzv. Islamský štát) v Európe využíva práve prepojenie s organizovanou kriminalitou.
Ilegálne aktivity podporené z nelegálnych cigariet:
- pranie špinavých peňazí,
- vraždy nepohodlných osôb,
- obchod s drogami,
- kriminalita voči ďalším osobám (nelegálna migrácia, obchod so ženami a deťmi)
- finančná a majetková kriminalita (podvody s platobnými kartami, falošnými peniazmi, DPH a pod.),
- ostatné formy nelegálneho obchodovania s pašovaným tovarom (autá, náhradné diely, zbrane, lieky, luxusné tovary, potraviny, elektronika, počítačové softvéry atď.),
- falšovanie dokumentov
- ďalšie…
Zopár podrobností
- Jednou z najčastejšie podporovaných aktivít z predaja falošných cigariet je nelegálna migrácia. Tá je dobrovoľná a nemusí pri nej dôjsť automaticky k vykorisťovaniu (čo neplatí pre obchodovanie s ľuďmi). Pri obchodovaní s ľuďmi, na rozdiel od ilegálnej migrácie, ide o porušenie práv jednotlivca. Často však aj nelegálni migranti, bývajú po prekročení hranice vykorisťovaní rôznymi spôsobmi (nútené práce, prostitúcia), aby splatili dlh prevádzačom.
- Každý rok je prepravených cez medzinárodné hranice približne 800 tisíc osôb. Z tohto počtu takmer 70 % osôb je ženského pohlavia (za účelom prostitúcie), 50 % sú deti (na účely ako: adopcia, pornografia, predaj orgánov na lekárske účely).
- Z globálneho hľadiska sa odhaduje, že predmetom ilegálneho obchodu je približne milión detí a cena tohto obchodu dosahuje každoročne 1 mld. EUR. Medzinárodná organizácia pre migráciu odhaduje, že každý rok je na európske trhy s prostitúciou predaných (prepašovaných) 500 000 žien.