Prečítaj si, čo ti hrozí, ak fajčíš nelegálne cigarety

 

Fenomén nelegálnych cigariet na Slovensku stále trvá a môžeme si za to sami. Aj keď je Slovensko vo väčšine prípadov len tranzitnou krajinou, stále sa nájde dostatok ľudí, ktorí sa zaoberajú aktivitami okolo nelegálnych cigariet. Buď ich pašujú z Ukrajiny alebo dokonca niekde na čierno vyrábajú, alebo „len“ konzumujú. Títo všetci sa podieľajú na čiernom obchode, ktorý našej krásnej krajine neprospieva.

Ak fajčíš fejky, vieš čo ti hrozí?

Mnohí si dôsledky svojho konania neuvedomujú, mnohí si pre nimi zakrývajú oči. Najviac ľudí však v tomto obchode funguje kvôli vlastným zištným dôvodom – aby zarobili alebo kúpili lacnejšie cigarety. Poďme sa však v krátkosti pozrieť, čo takýmto ľuďom hrozí zo zdravotného, spoločenského a ekonomického hľadiska.

V nelegálnych cigaretách boli objavené látky, ktoré vážne ohrozujú zdravie osoby, ktorá ich užíva. Hovoríme o rôznych jedoch či chemických látkach spôsobujúcich rakovinu vrátane arzénu, kadmia či benzénu. Vyšší obsah nikotínu a dechtu sa v nich objavuje so železnou pravidelnosťou. Našli sa v nich už aj roztoče, rôzny hmyz či fekálie. Okrem zdravotných rizík je potrebné si uvedomiť aj riziká spoločenské.

 

cigarety ohorky (1)

Nelegálne cigarety majú dopad na celú spoločnosť. Ovplyvňujú životy a zdravie ľudí, ale aj ekonomiku krajiny, v ktorej žijeme. Predstavujú pre zločinecké skupiny v relatívne malom objeme koncentrovaný prostriedok na získanie peňazí v hotovosti.

Kam idú zisky?

Je pravdou, že peniazmi získanými z obchodu s nelegálnymi cigaretami  sa financujú iné zločinecké aktivity či skupiny? Áno, a dôvod je jednoduchý. Ľudia sa výrazne ohradia proti obchodu s ľuďmi či so zbraňami, obchod s nelegálnymi cigaretami oveľa viac tolerujú. Viacerí sa doňho bez problémov zapájajú, nevidia v tom nič až tak hrozné. Opak je pravdou. Tu sa to všetko začína.

Kde sa najviac fajčia fejky?

Až každá tretia cigareta na východnom Slovensku je nelegálna. V Kráľovskom Chlmci dokonca takmer každá druhá! Tieto neskutočné štatistiky zo začiatku roka 2019 prekvapili aj najväčších odborníkov a optimistov. Musíme sa ako obyvatelia Slovenska ostro vyhraniť proti tomuto obchodu a konzumácii nelegálnych cigariet. Iba tak zabezpečíme zdravé a bezpečné prostredie pre naše deti.

Webová stránka www.nekurfejky.sk obsahuje všetky informácie o nelegálnych cigaretách vrátane spôsobu, ako nelegálne cigarety nahlásiť na zelenú linku Kriminálneho úradu finančnej správy. Aj na tebe záleží. Ako sa rozhodneš?

Nie je mi to jedno

Z ekonomického hľadiska pripomeňme, že by sme od štátu chceli mať všetko zadarmo – školy, cesty, zdravotníctvo… Preto je platenie spotrebnej dane nevyhnutnou súčasťou tejto vzájomnej dohody. Inak naša krásna krajina nebude dostatočne ekonomicky silná. Ak sa nezapájaš do obchodu s nelegálnymi cigaretami, chrániš svoje zdravie, svoju rodinu, priateľov a komunitu a v neposlednom rade chrániš aj svoju krajinu. Povedzme preto nelegálnym cigaretám spoločné a rázne NIE!

Myslíš si, že o nelegálnych cigaretách vieš všetko? Už dnes môžeš anonymne ohlásiť informácie o nelegálnych cigaretách.

 

cigarety ilustrcia (1)

V širšom zmysle je nelegálny obchod s tabakom aj bezpečnostná hrozba. Bezpečnostní analytici aj agentúry zmapovali mnohé prípady, kedy tieto príjmy financovali teroristické aktivity v Európe. Systém financovania Daíš (tzv. Islamský štát) v Európe využíva práve prepojenie s organizovanou kriminalitou.

Zdieľaj článok: